
- Najprej se slečemo in odložimo ves nakit. Pripravimo si sveže perilo, ki ga bomo oblekli po savnanju. V savno vzamemo brisačo oziroma rjuho, na kateri bomo sedeli.
- Preden vstopimo v savno, se temeljito oprhamo. Tako si ovlažimo kožo in s telesa odstranimo vonje ali dišave, ki v savno ne sodijo. Priporočljiv je tudi piling za odstranitev odmrlih delcev kože.
- Obrišemo se, kajti telo mora biti pred vstopom v savno popolnoma suho, ker se tako hitreje prične potiti.
- Pred vstopom v savno si oprhamo hladne noge s toplo vodo. Kajti v primeru, da imamo hladne noge, bo učinek potenja nastopil kasneje.
- Pri vstopu v savno obvezno z rjuho ali brisačo pogrnemo mesto, kjer bomo sedeli oziroma se dotikali lesenih klopi. Podložimo tudi noge, roke in glavo. Vstopamo vedno hitro, da po nepotrebnem ne hladimo savne. V turški (parni) savni speremo sedež z vodo ali pa si prav tako podložimo brisačo. Med savnanjem si lahko obrišemo pot.
- Priporočljivo je, da prvič vstopamo v savno, ki je nižje temperature (okrog 50-60 °C, kot je npr. bio zeliščna savna), ali pa v finski savni sedemo na nižjo ležečo klop, kjer je temperatura nižja. Zrak v finski savni je suh. Vlažnost v finski savni lahko povečamo z polivanjem vročega kamenja.
- Ko smo v savni, čimbolj mirujmo. Dihamo normalno. Lahko sedimo ali ležimo.
- Ob prvem vstopu v finski savni ne ostajamo dlje kot 10 do 12 minut. V infra savni ostanemo nekoliko dlje, do 30 minut. V pomoč pri časovni orientaciji nam je peščena ura na steni savne. Za tiste, ki težje prenašate vročino, izberite nižjo klop v savni.
- Ko se dovolj segrejemo, zapustimo savno in se postopoma ohladimo: s prho ali pa samo sedimo in počivamo na sobni temperaturi ali na prostem. Še posebej pazimo, da počasi ohlajamo glavo. Pijte veliko tekočine, še najbolj priporočamo vodo.
- Ko drugič vstopimo v savno, bi moral biti zrak že nekoliko bolj vlažen kot prvič. Koža se je v vročini že precej zmehčala, krvni obtok je pospešen. Ponovno se ohladimo.
- Ciklus izmenične kopeli (segrevanje in ohlajanje) lahko ponovite kolikokrat vam godi. Večini ljudi zadostujeta dva cikla. V zadnjem ciklusu izberemo savno z nižjo temperaturo.
- Na koncu se osvežimo s prho, nato pa si privoščimo sproščujočo masažno kopel v masažnem bazenu. Osušimo se in počivamo. Priporočamo vsaj 10 do 15 minut počitka na ležečem ali pol ležečem ležalniku.
- Popijmo kaj osvežilnega. Priporočeno je pitje vode pred in po savnanju. Uživanje sadja pomaga pri normaliziranju nivoja kalcija. Izgubo magnezija bomo kasneje nadomestili z zeleno listnato zelenjavo. Po savnanju pojemo tudi kaj slanega, če nam tekne.
- Preden se oblečemo v sveže perilo, se dobro ohladimo, sicer se bomo še naprej znojili. Lahko zaplavamo v bazenu (v kolikor imate to možnost), ali pa si privoščimo masažno kopel. Koža je po savnanju idealno pripravljena za pomlajevalno, razstrupljevalno ali sproščujočo nego. Pazimo tudi, da nas ne bo zeblo, kajti telo je takoj po savnanju občutljivo.
Predpisanih pravil, koliko časa naj ostanemo v savni, ali kolikokrat naj se segrejemo in ohladimo, ni. Čas segrevanja je odvisen od temperature, vlage in posameznika. Vedno poslušajmo svoje telo in se savnajmo tako, da se bomo počutili kar najbolje. Začetniki naj ostanejo v savni samo tako dolgo, da se še dobro počutijo, pa čeprav je to le nekaj minut.